Rozhovor 03. říjen 2020

Cíle Podnikatelského inovačního centra jsou delší než pár měsíců pandemie

Praha dosud neměla od univerzit po firmy jednu entitu na podporu podnikání. Pii bude od podzimu spravovat Podnikatelské a inovační centrum. Stane se místem, kde lidé najdou nejen základní informace o podnikání, ale budou zde moci své aktivity rozvíjet a inovovat, říká manažer rozvoje Jan Dobrovský.

Proč jste se neúčastnil konkurzu na ředitele Pii, když jste ho spoluzaložil?
Neměl jsem ambici stát se ředitelem a jsem moc rád, že to vyhrál Bob (Kartous). Jedním z důvodů, proč jsem odešel z exekutivní role na magistrátu, bylo to, že jsem po šesti letech cítil, že potřebuji změnu. Kdybych tam zůstal, měl bych v gesci také inovační institut. To ale nebylo mým cílem. Chtěl jsem se zaměřit na rozvoj svých myšlenek a věnovat se do hloubky jednomu projektu, což z pozice ředitele odboru nešlo. Mým úkolem je po koronavirové krizi opět nastartovat Pražské podnikatelské a inovační centrum.

Proč vznikl Pražský inovační institut, když je zde již Podnikatelské a inovační centrum hl. m. Prahy (PIC)? Není zbytečné mít dvě instituce?
Pražský inovační institut, tedy Pii, nyní bude provozovat unikátní Podnikatelské a inovační centrum ve Škodově paláci, tedy PIC, a tím naplňovat svůj cíl podporovat podnikání, inovace a vzdělávání. Obě tyto zkratky se nyní spojují. Cíle Pražského inovačního institutu jsou mnohem širší a PIC je centrem pro rozvoj podnikavosti a inovací v Praze, kde lidé naleznou nejen základní informace o podnikání, ale i své aktivity rozvíjet a inovovat.

Projekt PIC byl sice zahájen už v roce 2019, není ale aktivní. Proč?
Začátkem roku 2020 skončil jeho pilotní provoz a kvůli koronavirové krizi se zastavila i možnost fyzického navštěvování, ale v současnosti se soustředíme na jeho rychlé oživení. Od ledna či února 2021 by se měla činnost projektu obnovit. Dáváme dohromady více partnerů a chceme rozjet i více tematických programů. Poptávka zde je a byla by škoda ji nevyužít. Cílem centra ale není coworking ani podnikatelské poradenství, protože v Praze je už řada privátních inkubátorů a hubů a není potřeba jim konkurovat. My bychom je měli podporovat a propojovat.

Cílem PIC bylo, aby se na jedno místo soustředily všechny informace o podpoře podnikání a inovací

Kam by mělo PIC, které budete mít na starosti, směřovat?
Praha doposud neměla od univerzit po firmy jednu entitu na podporu podnikání. Přestože jsme se tomuto problému na magistrátu věnovali, nešlo to tak lehce kvůli úřednickému přístupu. Cílem PIC bylo, aby se na jedno místo soustředily všechny informace o podpoře podnikání a inovací, což Praze strašně chybělo, stejně jako propojení města, univerzit a podnikatelů. Je zde ještě mnoho nevyužitých možností. Nejsem zastáncem dotací, protože ty podnikatele nespasí. To, co potřebují, je dostatek informací o tom, co se děje, kde co mohou využít. Aby svůj čas mohli věnovat tomu, co dělají.

Myslíte si, že se vám podnikatelské centrum podaří rozjet navzdory omezením kvůli koronaviru?
Doufám, že covid-19 je jen dočasná záležitost a cíle a trvání centra jsou daleko delší než pár měsíců pandemie.

Akce se mohou dělat menší a s rouškami. U inovací a přenosu znalostí je potřeba jednotlivé sféry propojovat. Ta veřejná má být moderátorem. Má propojovat podnikání a vědu a výzkum; jejich zástupci se můžou potkat a bavit se o tom, co by šlo a nešlo. To za ně nikdo nevymyslí.

Oni by to nedokázali sami?
Dokázali, ale je potřeba stimulační prvek. Jedním z nástrojů, co Praha kupříkladu má, je Trh inovací. Tato platforma nabízí informace z vědy a výzkumu pro podnikatele, co konkrétně akademici umí v daných oblastech i s jejich kontaktem. Navíc Trh inovací byl vybrán jako jeden ze tří nejlepších nástrojů zlepšující podnikatelské prostředí v EU.

Jak budete spolupracovat s venture kapitálovými fondy, které působí v Praze?
Díky své historii většinu venture fondů v Praze znám. Pro ně jsou zajímavé nové start-upy a nové myšlenky. Poptávku po kvalitních odbornících má i Praha, nejlépe takových, co pravidelně jezdí na zkušenou do zahraničí. Podnikatelské inovační centrum má zájem se se všemi těmito lidmi potkávat a dávat dohromady jejich zajímavé myšlenky a nápady.

Foto: PIC

Jan Dobrovský / manažer rozvoje

Inovace, ekonomická diplomacie, rozvoj podnikavosti a projektové řízení jsou stěžejními tématy Jana Dobrovského. V Pražském inovačním institutu (Pii) pracuje na pozici manažera rozvoje podnikání a inovací. Honza přišel do Pii z pražského magistrátu, kde více než šest let měl na starosti podporu podnikání a inovací a vedl odbor projektového řízení. Z této pozice se podílel na založení Pražského inovačního institutu. Od Pii očekává, že se stane institucí, která bude spojovat jednotlivé aktéry inovačního prostředí a bude zároveň otevřenější a flexibilnější než státní správa. Honza vystudoval Hospodářská a kulturní studia na České zemědělské univerzitě a byl rovněž na několikaměsíčních studijních stážích v Turecku a Číně. Za studií pracoval pro americkou telekomunikační firmu Motorola a měl stáž na Ministerstvu zahraničních věcí ČR. Mezitím také působil v několika pražských start-upech.

Tento web používá ke správnému fungování soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Zavřít Více informací