Kdo jsme?

Jsme partnerem pro vzdělávání, výzkum, byznys i instituce

Naší hlavní rolí je propojovat vzdělávání, veřejný prostor a podnikání v Praze. Jsme jediné centrum svého druhu v České republice, které se zaměřuje na rozvoj vzdělávání. V hlavním městě chceme podporovat projekty z oblasti školství, energetiky, umělé inteligence i kreativního průmyslu. Naším cílem je ale i podpora inovací, které budou pomáhat rozvoji městské infrastruktury a zlepšovat životní prostředí metropole.

Proč inovace v Praze

Praha má nejen v Česku, ale i ve střední Evropě vůbec jeden z nejlepších předpokladů, aby se stala inovačním centrem srovnatelným s jinými rozvinutými evropskými metropolemi. Její univerzitní, výzkumné a byznysové zázemí poskytuje skvělý základ pro vybudování funkční inovační infrastruktury – od vzdělávání, přes městský rozvoj a životní prostředí, podnikání až po sociální a kulturní dění.

Praha je podle hodnocení Evropské komise vedle Estonska nejrozvinutějším regionem na mapě někdejších zemí východního bloku.

Ve srovnání se západoevropskými inovačními lídry je ale stále ve druhém ranku.

Pražský inovační institut vznikl s cílem zužitkovat bohatý potenciál, které hlavní město nabízí. Aby plejáda jednotlivých aktérů, kteří se inovacemi v různých oblastech a na různých úrovních zabývají, získala potřebnou podporu.

Ať už v možnosti škálovat a systemizovat inovace, nebo hledat další partnery, nebo otevírat další příležitosti v Praze, po celé republice i v zahraničí.

 „Osobně mě těší, že se Pražský inovační institut kromě zlepšování výuky na pražských školách pustil i do toho, aby se při stavbě nových školských budov už automaticky počítalo se zelenými střechami, fotovoltaikou a výsadbou nových nebo záchranou původních vzrostlých stromů.“ Zdeněk Hřib, primátor

Naším krédem je životaschopnost

Inovace nejsou zaklínadlo. Nejde o inovace pro inovace samé; jejich efektivitu lze posuzovat. Chceme hledat inovace, jež se osvědčily v praxi nebo jejichž užitek bude prokazatelný, a pomáhat jejich vzniku. Budeme podporovat rozvoj takového ekosystému, který spontánně inovace tohoto typu vyprodukuje. To je princip, kterým se chceme řídit.

Zakládací listina Pražského inovačního institutu>>

Výroční zpráva Pražského inovačního institutu za rok 2020>>

Zpráva o činnosti Pražského inovačního institutu za 1. pololetí 2021>>

Zakladatel

Pražský inovační institut (Pii) vznikl v lednu 2020. Veřejně prospěšnou organizaci založilo formou zapsaného ústavu hlavní město Praha. Na její činnost dohlíží správní a dozorčí rada. Hlavním cílem Pii je plánování, podpora a rozvoj vzdělávání, ochrany životního prostředí, městské infrastruktury a výzkumných, vědeckých, vývojových, tvůrčích, kulturních a inovačních podnikatelských a nepodnikatelských aktivit tak, aby se zlepšila konkurenceschopnost Prahy.

Úlohou Pii je propojovat veřejnou, akademickou a soukromou sféru na území metropole. Finanční podporu získává Pii od zřizovatele a z dotačních programů EU. Do budoucna by na financování měly přispívat také privátní zdroje.

Partneři

Napsali o nás

Tento web používá ke správnému fungování soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Zavřít Více informací